۱-جزوه جامع آموزشی آسانسور

– تعریف
آسانسور(کلمه فرانسوی) وسیله ای برای جابجائی عمودی مسافر و بار می باشد.
۲-اجزای اصلی
۱- کابین و یوک (یوک چهارچوب نگهدارنده کابین میباشد-کابین: اتاقک مسافر– قبلا کابین بدون در بود ولی
درحال حاضر کابین باید دارای در مستقل باشد.)
۲- قاب وزنه(برای تعادل و خنثی کردن بخشی از وزن کابین و مسافر-وزنه های چدنی معادل وزن کابین به
علاوه نصف ظرفیت داخل قاب وزنه گذاشته میشود)
۳- موتور محرک (میتواند در بالای چاه آسانسور یا در زیر و کنار چاه باشد)
۴- تابلو کنترل (در موتور خانه آسانسور قرارداده میشود-قطعات الکترونیکی کنترل کننده آسانسور در آن جادارد)
۵- ریل های راهنما(۲سری برای هدایت کابین ۲ سری برای هدایت قاب وزنه)
۶- طناب های فولادی که یوک را از طریق فلکه کشش که سر موتور محرک وصل است به قاب وزنه مرتبط میسازد)و با دوران فلکه کشش توسط موتور، کابین و قاب وزنه درجهات مخالف یکدیگر به حرکت در می آیند.
۷- گاورنر و ترمز ایمنی-در صورتیکه سرعت آسانسور از حد مجاز بالاتر رودگاورنر ترمز را به کار انداخته و فکهای ترمز به ریل ها میچسبد
۸- بافر یا ضربه گیرهای زیر یوک و قاب وزنه
۹- درهای طبقات که فضای چاه آسانسور را از کریدور طبقات جدا مینماید.
۱۰- شستی ها و نشانگر ها
۳- ابعاد و فواصل
کل مسیر کابین از بالا تا پایین را تراول یا کورس حرکت آسانسور مینامند. در زیر کورس حرکت گودالی به عمق ۵/۱ الی ۲ متر باید باشد که به آن پیت یا چاله میگویند.فاصله کف بالاترین طبقه تا زیر سقف چاه آسانسور را اورهد می نامند که این فاصله ۷/۳ تا ۵/۴ متر است.
درتصویر بعدکه ملاحظه میفرمائید:
هد روم یا اورهد با علامت HR نشان داده شده
کورس سراسری حرکت با Travelنشان داده شده
عمق چاله با PDنشان داده شده
کف تمام شده با OKFF نشان داده شده و distance between floors فاصله طبقات میباشد.

ظرفیت آسانسور را با نفر یا کیلو بیان میکنند. در تبدیل نفر به کیلو هر نفر معادل ۷۵ کیلو در نظر گرفته میشود. مساحت کابین ۴ نفره ۸/۰ متر مربع و به ازاء هر نفر تقریبا۱۵/۰ متر مربع به آن اضافه میشود.
ارتفاع سقف کابین ۲۲۰ الی ۲۴۰ سانتیمتر و عرض در های متداول ۷۰ یا۸۰یا۹۰یا۱۰۰یا۱۱۰ سانتیمتر و ارتفاع در ۲۰۰ یا ۲۱۰ سانتیمتر میباشد
۴- تنوع اجزای آسانسور
-کابین : در ابعاد مختلف بسته به ظرفیت آسانسور ساخته میشود. دیواره های کابین از جنس فولاد یا فولاد ضد زنگ یا شیشه ایمنی می باشد. کابین شیشه ای در چاه های غیر بسته (بدون دیوار یابا دیوار شیشه ای ) کاربرد دارد که به آن آسانسور پانورامیک گفته میشود.
– تزئینات کابین : تزئینات متداول داخل کابین به ترتیب افزایش قیمت به شرح زیر است:
• فرمیکا با زوار آلومینیوم
• فرمیکا با زوار استیل
• فرمیکا و پنل های استیل
• روکش استیل خش دار
• روکش استیل گندمی
• روکش استیل طرح دار
• کابین های وارداتی از ایتالیا و ترکیه
البته بعضی انواع فرمیکای ضد خش هم قیمت استیل می باشد.

 

– درب آسانسور:

درب کابین آسانسور می تواند کشوئی از وسط باز شو(سانترال) یا یک طرف بازشو(تلسکوپی) یا آکاردئونی (اتوبوسی) باشد همچنین جنس لته های در می تواند استیل یا رنگی یا شیشه ای باشد.
درب طبقات میتواند لولائی یا کشوئی باشد. جنسیت آن نیز استیل یا فولاد رنگ شده یا شیشه است
درب های متداول و مشهور که در بازار ایران مصرف زیادی دارند عبارتند از:
• درب نوع X7 کپی سلکوم ایتالیا که قابل رقابت با انواع خارجی است.
• سماتیک ۲۰۰۰ طرح خارجی که در ایران کپی سازی میشود و توسط چند کارخانه ساخته میشود.
• فرماتور ساخت ترکیه همچنین فرماتور اسپانیا- درانواع کاملا وارداتی و یا فقط مکانیزم و موتور وارداتی و لته های ساخت داخل
• سلکوم ساخت ایتالیا – این نوع در بسیار دقیق و محکم و برای ساختمانهای تجاری پر تردد مناسب است.
• بعضی مارکهای دیگر از ترکیه چین و یا اروپا نیز وجود دارد
– موتورمحرک : می تواند موتور گیربکس یا گیرلس باشد. کنترل آن دو سرعته (تند و کند) و یا سرعت کنترل شده توسط ولتاژو فرکانس متغیر ( به نام تری وی اف VVVF) می باشد.در تری وی اف غیر از حرکت و توقف آرام صرفه جوئی ۴۰ درصدی در انرژی خواهیم داشت.
موتورگیربکس های متداول که از شهرت جهانی برخوردارند و در ایران نیز عرضه میشوند به شرح زیر میباشند:
• آلبرتوساسی ساخت ایتالیا
• الکمپ ساخت ایتالیا
• مونتاناری ساخت ایتالیا
• شیندلر ساخت اسپانیا
• سیکور ساخت ایتالیا
• تیسن ساخت آلمان
• آکار ساخت ترکیه
• تورین ساخت چین
علاوه برآن مارکهای متعدد چینی و ترکی نیز به فروش میرسد که بعضا دارای کارائی خوبی هستند.
– ریل های راهنما- بسته به ظرفیت و سرعت آسانسور در ابعاد و کیفیت های مختلف ساخته می شود. متداول ترین آنهابرای قاب وزنه T45 وT50وT45توخالی و در سرعت بالای ۵/۲ متر بر ثانیه T70وT82 است و برای هدایت کابین ریل های T70 وT82 برای سرعت کم وآسانسورهای سبک وT89وT90وT125وT127برای سرعت بالا یا آسانسور سنگین به کار می رود.ریل های بدون ماشینکاری دارای پسوند/A و ریل ماشینکاری شده مناسب برای سرعت ۵/۱ به بالا دارای پسوند/Bمیباشند. ریل ها از فولاد ساختمانی ساده و به طول ۵ متر ساخته میشوند.قسمت درگیر با کفشک کابین یا قاب وزنه نوک ریل است که دارای ضخامت ۵ و ۹ و ۱۶ است.

learning_elevator_1T70 یعنی اندازه پشت بال ۷۰ میلیمتر و از پشت تا نوک ۶۵ میلیمتر . در این ریل ضخامت نوک ریل ۹ میلیمتر است. T70x65x9
________________________________________
انواع مارکهای موجود:
– ریل آس ری ساخت ترکیه
-ریل لوسال اسپانیا
– ریل ماراتسی اسپانیا
– ریل ساورا اسپانیا
– ریل مونت فرو ایتالیا این ریل در حال حاضر گران قیمت ترین ریل های ذکر شده میباشد.
– ریل های ساخت چین که دارای کیفیت بسیار عالی بوده و از سایر ریل ها ارزانتر هستند.
________________________________________
– طنابهای فولادی: از قطر ۸ تا ۱۶ کاربرد دارد. تعداد طناب فولادی از ۳ تا ۹ عدد متغییر است.بستن طناب فولادی به صورت ۱:۱ و ۲:۱ کاربرد دارد. در حالت ۲:۱ سرعت نصف شده و گشتاور دو برابر میشود که در اینصورت با موتور قدرت کمتر می توان بار سنگینتر را در سرعت کمتر به حرکت در آورد.

elevator_cable_1

elevator_cable_2

 

سیم بندی ۱ به یک

سیم بندی ۲ به یک
نسبت ۳:۱ و ۴:۱ نیز در موارد خاص آسانسور باری سنگین و سرعت کم به کار میرود. درشکلها قطعه چهارگوش (آبی) کابین مسافر و قطعه مستطیلی هاشور خورده (زرد) قاب وزنه میباشد. دایره بزرگ (صورتی) فلکه کشش موتور وچرخ های کوچک(سرمه ای) قرقره های متحرک یا ثابت می باشند.

elevator_cable_3.gif

elevator_cable_4
نسبت ۴:۱ نسبت ۳:۱

سیم بکسل های موجود در بازار بسیار متنوع و با مارکها و بافت های متعدد عرضه میشود. تمایز مارکهای مختلف گاها بسیار دشوار است.
– ترمز ایمنی: از گاورنر فرمان میگیرد و در صورت افزایش سرعت بیش از حد فکهای آن با ریل هادر گیر شده و کابین راازحرکت باز میدارد.ترمز ایمنی دارای نوع آنی(توقف سریع) برای سرعت های کمتر از ۱متر بر ثانیه و نوع تدریجی(توقف آرام ) برای سرعت بیش از ۱ متر بر ثانیه می باشد.
– بافر: می تواند از جنس لاستیک (پلی اورتان) برای سرعت کمتر از ۱ متر بر ثانیه و از نوع هیدرولیکی برای سرعتهای بالاتر باشد. بافر ها در کف چاله و در زیر موقعیت قاب وزنه و زیرموقعیت کابین نصب میشوند.بافر فنری نیز متداول است.
– نشانگر و شستی ها: هم در داخل کابین و هم کنار درب بیرون (طبقات) برای احضار و فرمان حرکت به کابین در انواع متنوع ساخته میشوند.
تابلو کنترل : این تابلو ها میکروپروسسوری دو سرعته یا تری وی اف با امکانات کامل قابل تعریف از قبیل پارک در طبقه دلخواه و توقف در طبقات زوج یا فرد و مانور خاص در حالت آتش سوزی و شمارش تعداد سفر و اعلام خرابی و ارسال پیام به موبایل و غیره می باشد. تابلو می تواند مجهز به باطری قابل شارژ و سیستم نجات مسافر در هنگام قطع برق باشد که به آن بلاک آوت می گویند. برای سیستم vvvf واحدی به نام درایو یا اینورتر به تابلو کنترل اضافه میشود.

ادامه جزوه جامع آموزشی آسانسور

 

مطالب مرتبط
  • elevator_door

    در سال ۱۸۰۰ تولید فولاد ، انقلابی در ساخت ساختمانهای بلند مرتبه ایجاد کرد. اسکلت بندی بناها به کمک فلزات شروع شد و معماران و مهندسان آسمانخراشهایی به طول صدها پا ساختند. اما اگر اختراعی بنام آسانسور نبود، این برجها […]

  • 5 stairs-elevator 2203 32nd Ave. W Seattle

    * برخورداری از ضریب ایمنی بالا (عدم وجود احتمال سقوط بخاطر استفاده از جک) * فاقد وزنه تعادل میباشد( فضایی در حدود ۱۳% به فضای مفید ساختمان اضافه خواهد شد * کاهش بار اضافی در راس چاه آسانسور (حذف موتورخانه […]

  • apolo-elevator

    MRL حروف اول کلمات لاتین MACHINE ROOM LESS می باشد . در صنعت آسانسور این اصطلاح را در مورد آسانسورهای بدون موتورخانه بکار می برند . در طول دهه پیش آسانسورهای بدون موتورخانه (MRL ) که خود زمینه ای برای […]